LAZER TEDAVİLERİ

Diş Hekimliğinde Lazer Kullanımı

Lazerler Diş Hekimliğinde Nasıl Çalışır?

1994 yılından bu yana diş hekimliğinde bir takım diş problemlerini tedavi etmek için lazerler kullanılmıştır. Ancak, bilim adamları sürekli araştırma ve diş tedavileri lazerler özel kullanımı için geliştirmek için mücadele ediyorlar. Bugün, gelişmekte olan teknoloji sayesinde, bu tür lazerler, baş ağrısı, ağrı ve iltihaplanmanın hafifletilmesi için fototerapide kullanılan soğuk lazerlerden farklıdır.

Yine de, bazı diş hekimleri tedavi etmek için lazerler kullanıyor:
Diş çürümesi: lazerler bir diş içindeki çürümeyi gidermek ve doldurmanın alınması için çevredeki emayeyi hazırlamak için kullanılır.
Sakız hastalığı: lazerler diş etlerini yeniden şekillendirmek ve kök kanal prosedürleri sırasında bakterileri çıkarmak için kullanılır.
Biyopsi veya lezyon giderme: lazerler, küçük bir doku parçasını (biyopsi olarak adlandırılır) çıkarmak için kullanılabilir, böylece kanser için muayene edilebilir. Lazerler ağızda lezyonları gidermek ve kanker yaralarının ağrısını hafifletmek için de kullanılır.
Diş beyazlatma:
Lazerler, ofis içi diş beyazlatma prosedürlerini hızlandırmak için kullanılır. Diş yüzeyine uygulanan bir peroksit ağartma çözeltisi, beyazlatma sürecini hızlandıran lazer enerjisi ile “aktive edilir”.

Lazerler Diş Hekimliğinde Nasıl Çalışır?
Tüm lazerler ışık şeklinde enerji sunarak çalışır. Cerrahi ve diş prosedürleri için kullanıldığında, lazer, temas ettiği bir kesme aleti veya bir doku buharlaştırıcı görevi görür. Diş beyazlatma prosedürlerinde kullanıldığında, lazer bir ısı kaynağı görevi görür ve diş ağartma maddelerinin etkisini arttırır.

Geleneksel Diş Matkap İle Karşılaştırıldığında, Lazerler:

  • Bazı durumlarda daha az ağrıya neden olabilir, bu nedenle anestezi ihtiyacını azaltır,
  • Yumuşak doku tedavileri sırasında kanama ve şişmeyi en aza indirin,
    Kavite çıkarılması sırasında daha sağlıklı diş koruyabilir.
QUICK CONTACT